Erhvervsejendom på Østerbro udgør et af de største områdeudsnit i produktet: 220 ejendomme og 894 aktive BBR-bygninger i postnummer 2100. Størrelsen skaber mange hits, men et højt antal er ikke det samme som en høj lokal koncentration.
Momentumfilteret fanger 74 ejendomme, kapacitetsfilteret 70, præcedensfilteret 63 og konverteringsfilteret 32. Som andele er det 33,6, 31,8, 28,6 og 14,5 procent. Begge mål skal med, hvis Østerbro skal sammenlignes ansvarligt med mindre områder.
Fire arbejdslister—ikke én score
| Produktlinse | Antal | Andel | Næste kontrol |
|---|---|---|---|
| Kapacitet | 70 | 31,8 % | Planinput, areal og fysisk placering |
| Planmomentum | 74 | 33,6 % | Status, dato, dokument og overlap |
| Præcedens | 63 | 28,6 % | Reel sammenlignelighed |
| Konvertering | 32 | 14,5 % | Tegning, teknik og myndighedsvej |
Kapacitet: 70 cases, ikke 467.834 m² byggeret
105 ejendomme har positivt model-headroom. Deres værdier summerer til 467.834 m². 70 består den strengere kapacitetsprofil med mindst 1.000 m² og 25 procent potentiale samt konfidens mindst 55.
Summen er et aggregat af beregninger, der afhænger af registreret etageareal og valgt planinput. Den dokumenterer ikke byggefelt, højde, friareal, adgang, miljø, bevaring eller projektøkonomi. Brug tallet til at dimensionere en kontrolkø—ikke en udviklingsprognose.
Planmomentum kræver datodisciplin

74 ejendomme passerer momentumfilteret. 124 valgte planposter har metadata opdateret inden for 12 måneder, og én valgt post er markeret som forslag. De tre tal beskriver forskellige forhold og må ikke lægges sammen.
Momentumscoren kombinerer postens alder, status, antallet af relevante planoverlap og valgt overlapandel. Den kan finde cases med planmæssig bevægelse eller datamæssig kompleksitet. Den kan ikke forudsige en vedtagelse.
Ejendoms- og bygningsprofil

Medianen for grundareal er 4.888 m², medianen for eksisterende etageareal 5.270 m², og det vægtede medianår er 1953. 93 ejendomme har kontor, handel eller lager som dominerende brug. 121 har plan A/B.
120 ejendomme har mindst ét BBR-kvalitetsflag. Flaget kan ændre konfidens eller bestille en manuel kontrol af BFE, adresser, bygninger og arealer. Det er ikke et tegn på, at ejendommen er dårlig.
Kommuneplanens kulturarvsramme kræver hensyn til eksisterende arkitektoniske helheder og værdifulde bygninger. Derfor bør en Østerbro-case tidligt koble plan- og bygningssignal til en bevaringskontrol, også når score eller headroom er højt.
Sammenlign med Nordhavn, som er skilt ud i postnummer 2150 og har en nyere bygningsprofil, eller med Amager for et endnu større udsnit. Læs lokalplan og udviklingspotentiale før plan A/B bruges i et investeringsnotat.
En fordelingsregel for researchkapacitet
Hvis teamet kan gennemgå 20 Østerbro-cases, bør de ikke nødvendigvis være de 20 højeste på samlet score. Fordel eksempelvis otte pladser til kapacitet, fem til momentum, fire til præcedens og tre til konvertering. Fjern dubletter, og brug de ledige pladser på kontrolcases lige under tærsklerne.
For hver case registreres den primære tese og ét stopkriterium: forkert planbevis, kunstigt arealspænd, manglende fysisk plausibilitet, svag sammenlignelighed eller utilstrækkelig datakvalitet. Et tydeligt stopkriterium gør det muligt at lære af frafald uden at åbne et fuldt projekt.
Fordelingen er ikke universel. Hvis opgaven specifikt er adaptive reuse, bør konverteringskøen vægte mere. Pointen er, at ressourceallokeringen skal følge beslutningsspørgsmålet og ikke blot den største rå hitliste.
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange ejendomme indgår på Østerbro?
220 ejendomme og 894 aktive BBR-bygninger indgår via primæradresser i postnummer 2100 København Ø.
Hvilket filter finder flest Østerbro-cases?
Momentumfilteret finder 74, kapacitetsfilteret 70, præcedensfilteret 63 og konverteringsfilteret 32.
Hvor mange har plan A eller B?
121 eller 55,0 procent har modellens valgte planbevis A eller B. Det er ikke en projekttilladelse.
Er Nordhavn en del af denne analyse?
Nej. Postnummer 2150 behandles som et separat Nordhavn-udsnit; Østerbro-siden bruger postnummer 2100.
Metode og kilder
Snapshot pr. 2. september 2026. Postnummer 2100 på primæradressen er en reproducerbar søgeregel, ikke den officielle bydelsgrænse. Kun aggregater publiceres.
